Image

The Sunset Limited

The Sunset Limited, başrollerinde  Tommy Lee Jones ve  Samuel L. Jackson'ın yer aldığı  2011 yapımı bir televizyon filmidir. Cormac Mccarthy tarafından yazılan bu oyun, karşıt inançlı iki adamın, bir apartman dairesindeki felsefi sohbetlerini anlatır. Filmde tanrının varlığına inanmayan ve hayatın hiçlikten başka hiç bir şey ifade etmediğini söyleyen Beyaz'ın ve onu ikna etmeye çalışan Siyah'ın çatışmasını izlemekteyiz.

Film tek bir mekanda geçmektedir ve 91 dakikadır. IMDB Puanı 7,4 olan film ile ilgili bazı replikler şöyledir.

"Bence dini diyalektik, her zaman temelin kötü olduğunu var sayar. Yani, din eğitici öykülerle dolu, hatta tüm edebiyat öyle, bize dikkatli olmamızı söylüyorlar. neye karşı dikkatli? yanlış sapakta dönmek, yanlış yola girmek konusunda. kaç yanlış yol var? sayılamayacak kadar çok. kaç doğru yol var? sadece bir tane."

"Dünya aslında bir çalışma kampı, tamamen masum olan işçilerden birkaçı her gün piyango yoluyla idam edilmeye götürülüyor. Bence bu sadece benim bakış açım değil, gerçeğin ta kendisi. İnsanlar dünyayı gerçek haliyle görebilse, hayatlarını gerçek haliyle görebilseler, hayalle ve yanılsamalar olmadan yani, bence mümkün olduğunca çabuk ölmemek için ortaya bir tek neden bile süremezlerdi."

"Ruh halimin, kötümser bir dünya görüşü olduğuna inanmıyorum. Ruh halim dünyanın ta kendisi… Evrimin, insan hayatına getirebileceği tek ama tek farkındalık her şeyin ötesinde olan tek şey, yani “boşunalık” olacaktır. Eğer doğru anlıyorsam aptalla yatıp kalkmayan herkes intihar eğilimdedir. Eğer insanlar dünyayı ve hayatlarını hayalsiz ve yanılgısız, gerçekten olduğu gibi görebilseler, bir an önce ölmek için anında bir nedenleri olacaktır…"

Fragman


The Sunset Limited

The Sunset Limited

21 Eylül 2015 Pazartesi

The Sunset Limited, başrollerinde Tommy Lee Jones ve Samuel L. Jackson'ın yer aldığı 2011 yapımı bir televizyon filmidir. Cormac Mccarthy tarafından yazılan bu oyun, karşıt inançlı iki adamın, bir apartman dairesindeki felsefi sohbetlerini anlatır.

Mr. Nobody

Mr. Nobody

22 Eylül 2016 Perşembe

Bay Hiçkimse, 2009 yapımı, Jaco Van Dormael'in yönetmenliğini yaptığı filmdir. Filmin başrollerinde Jared Leto, Diane Kruger, Rhys Ifans, Sarah Polley, Linh Dan Pham, Daniel Mays ve Natasha Little yer almaktadır.

Arama

Zaman Çizelgesi

Seçtiklerimiz

Siyaset Felsefesi
Liberalizm Nedir? Özellikleri Nelerdir? Temsilcileri Kimlerdir?

Toplumsal ve politik analiz ile değerlemenin amaçları açısından gerçekten önemli olanın birey ya da kişi olduğunu savunan liberalizm açısından, bir kültürün, dil, cemaat ya da ulusun kaderi ve istikbaliyle ilgilenmek kadar doğal ve gerekli bir şey olamaz. Bununla birlikte, bu ilgi ikincil olup esas değerli olan birey ve bireyin hazları ve acıları, tercihleri ve özlemleri, gelişimi ve bekasıdır.

4 Mayıs 2017 Perşembe

Metafizik
Varoluş Felsefesi veya Varoluşculuk

Bu varlık görüşünde insan tanımı, varlıktan değil, bizzat insandan çıkılarak yapılır ve çok daha önemlisi, varlık “kendi kendisini tanımlayan insan”a göre tanımlanan bir şey olarak görülür. Başka bir deyişle, bu yeni felsefede varlık, varlığı ele alan, varlık sorusunu sorabilen yegâne varlık olarak insandan hareketle ortaya konur.

4 Mayıs 2017 Perşembe

Voltaire
Voltaire ve Deist Tanrı Anlayışı

Voltaire, Tanrının varoluşunu ele almadan önce, klasik Tanrı anlayışlarıyla dinin kendisine ve kurumsal boyutuna şiddetli bir savaş açar. Gerçekten de Voltaire, esas olarak her tür karanlıkçılığa olan nefreti ve Hıristiyanlığa, özellikle de Katolik Kilisesinin temsil ettiği Hıristiyanlığa yönelik amansız düşmanlığıyla seçkinleşir.

3 Mart 2017 Cuma

Felsefe Akımları
Marksizm - Sosyalizm - Komünizm Nedir?

Marksizm ve ona dayanarak ortaya çıkan sosyalizm ve komünizm ideolojileri, temellerini Karl Marx’ın (1818-1883) ve yakın dostu Friedrich Engels’in (1820-1895) felsefî görüşlerinden alır.

23 Kasım 2015 Pazartesi